Ga naar de hoofdcontent

in samenwerking met De Nieuwe Liefde

An Exploration of Language and Sound

Copyright informatie:Logan Voss

Wat gebeurt er wanneer taal zich losmaakt van betekenis? Wanneer woorden overgaan in klank? Wanneer een stem niet alleen vertelt, maar ook zingt, ademt, breekt en resoneert?


Het Holland Festival en De Nieuwe Liefde slaan de handen ineen voor de workshopreeks An Exploration of Language and Sound, waarin we in drie sessies de kracht onderzoeken van storytelling, stem, muziek en experiment. Onder begeleiding van ervaren gastkunstenaars en performers worden deelnemers uitgenodigd hun eigen stem en artistieke signatuur te ontdekken. Hoe kan taal zich bevrijden van haar beperkingen? Hoe kan klank een verhaal dragen wanneer woorden tekortschieten? En hoe verhouden persoonlijke verhalen zich tot urgente maatschappelijke vraagstukken?


Samen verkennen we de stem als instrument, taal als een voortdurend veranderend medium, en luisteren als een actieve en creatieve praktijk. Via gezamenlijke luistersessies, schrijfoefeningen en vocale experimenten worden deelnemers aangemoedigd om buiten de gebaande paden te treden en nieuwe vormen van expressie te ontdekken.


De workshopreeks vindt plaats in De Nieuwe Liefde, een plek voor taal, literatuur en maatschappelijke reflectie. De eerste twee workshops worden begeleid door dichter, schrijver en programmamaker Dean Bowen, en op 5 juni door zangeres Tanya Tagaq (Split Tooth: Saputjiji).


De workshops worden in het Engels gegeven en begeleid door Dean Bowen


Dean Bowen is dichter, schrijver, performer, programmeur en criticus. In zijn werk onderzoekt hij de dynamiek van samengestelde identiteit en de manier waarop die zich verhoudt tot de politieke en maatschappelijke positie van het individu. Zijn debuutbundel Bokman (2018) werd omschreven als lyrisch, gepassioneerd en scherp: een persoonlijke zoektocht die universele patronen blootlegt en ruimte biedt aan uiteenlopende stemmen. In 2021 verscheen Bokman in Italiaanse vertaling.


Bowen publiceerde onder meer op online platforms als Samplekanon en Hard//Hoofd, en in literaire tijdschriften als nY, Tirade, De Revisor en De Gids.


Hij geeft les in performance-literatuur en poëzie aan ArtEZ in Arnhem. In februari 2026 verscheen zijn tweede bundel Masc:r.

Gastartiesten


Karima El Fillali – 19 april

Karima El Fillali (1987) groeide op tussen de Nederlandse en Marokkaanse cultuur, gevormd door muziek en spiritualiteit. Haar moeder liet haar kennismaken met zang en barokke kerkmuziek, terwijl haar vader haar inwijdde in de islam en Marokkaanse opnames, waardoor ze Oum Kalthoum ontdekte.


Gedreven door haar achtergrond reisde ze naar Marokko om Arabisch te studeren en zich te verdiepen in tradities als gnawa en klassieke zang. Onder begeleiding van een soefi-meester wijdde ze zich aan tarab, muziek die diepe emotionele en spirituele staten oproept. Terug in Nederland verwierf ze bekendheid met haar interpretaties van Oum Kalthoum, evenals met experimenteel werk waarin Afrikaanse, Europese en Midden-Oosterse invloeden samenkomen. Ze werkte samen met Oumou Sangaré en Mahmoud Guinia, en ontving een ereprijs van de Marokkaanse minister van Cultuur.


Jörgen Gario | UNOM – 17 mei

Jörgen Gario, ook bekend als UNOM, is een Antilliaanse dichter geboren op Sint Maarten, die schrijft in het Nederlands, Engels en Papiaments. Zijn artistieke reis begon in 2006 met een spoken word-workshop bij Poetry Circle Nowhere, waar hij later coach werd en opkomend talent begeleidde.


Door poëzie te combineren met muziek verwerkt hij gitaar, ukelele en elektronische productie in performances die geworteld zijn in reggae en dancehall. Zijn werk verkent thema’s als identiteit, expressie en vrijheid, gekenmerkt door een energieke podiumaanwezigheid en reflectieve teksten.


Gario’s poëzie verscheen in toonaangevende Nederlandse publicaties, waaronder Hardop – Spoken Word in Nederland. In bijna twee decennia trad hij veelvuldig op in Nederland en internationaal, en bouwde hij een reputatie op als een dynamische en grensverleggende spoken word-artiest.


Tanya Tagaq & Nancy Mike – 5 juni

Tanya Tagaq (1975) is een Canadese keelzangeres van Inuit- en Europese afkomst, wier werk diep geworteld is in haar culturele achtergrond. Ze blaast traditionele Inuit-keelzang nieuw leven in door deze te combineren met genres als jazz, punk, elektronische en klassieke muziek.


Tijdens haar studie beeldende kunst in Halifax ontwikkelde ze haar kenmerkende stijl. Haar internationale doorbraak kwam via een samenwerking met Björk op het album Medúlla (2004). Haar debuutalbum Sinaa (2005) won een Canadian Aboriginal Music Award, en later werkte ze intensief samen met het Kronos Quartet.


Tagaq ontving brede erkenning voor haar albums en filmwerk, waaronder de Polaris Music Prize voor Animism (2014) en een Juno Award in 2015.


Nancy ᒪᑭᑦᑐᖅ Mike is een multidisciplinair kunstenaar: keelzangeres, accordeoniste, beeldend kunstenaar, naaister en auteur, oorspronkelijk afkomstig uit ᐸᖖᓂᖅᑑᖅ Pangnirtung in Nunavut. Daarnaast is zij verpleegkundige en onderzoeker, en voormalig lid van de in Iqaluit gevestigde band The Jerry Cans.

Nancy heeft veel van haar liederen in het Inuktitut uitgevoerd en zet zich met passie in voor het behoud van haar traditionele levenswijze, zoals die aan haar is doorgegeven door haar familie, voorouders en gemeenschap, en nog steeds wordt doorgegeven. In al haar artistieke projecten streeft Nancy ernaar Inuit op een holistische en authentieke manier te vertegenwoordigen.



Lees minder

data

zo 19 april 13:30

zo 17 mei 13:30

vr 5 juni 17:00

prijzen

  • standaard € 10

informatie

  • Engels

  • 2 uur

meer info
  • Dean Bowen, host

    Merlijn Doomernik

  • Karima El Fillali, zangeres

  • Jörgen Gario - UNOM, dichter